Több ezer éves, talizmánként viselt kőkorszaki nyílhegyet találtak egy vaskori sírban
A Vesztfália-Lippei Regionális Szövetség (LWL) régészei neolitikus nyílhegyet találtak egy vaskori temetkezési helyen.
A kutatók szerint a szokatlan leletet valószínűleg talizmánként hordhatta magával a tulajdonosa, írja a Heritage Daily.
Az LWL szakemberei egy olyan ősi temetőt tártak fel Németország Unna tartományában, Fröndenberg-Frömern közelében, ahova főként olyan embereket temettek, akiket a haláluk után elhamvasztottak.
Dr. Eva Cichy, az LWL Olpe részlegétől a következőket mondta: „Amikor előkerült néhány holttest maradványa, hamar világossá vált, hogy egy kis temetőt találtunk. Egyes sírokban megtaláltuk az urnaként használt edények maradványait, ám a sírhelyek nagy részét már elpusztították a mezőgazdasági munkálatok.
Két nagy, viszonylag épségben maradt sírt tártal fel a tudósk. Az egyikben, mintegy 15 centiméter mélyen enyhén ovális gödörben nagy kerámiaszilánkok voltak, amelyek közül néhányon még mindig kivehetőek a körülbelül 2000 évvel ezelőttről származó ujjlenyomatok.
Egy szomszédos sírgödörben az ásatások egy komplett nyílhegyet találtak, amely a kora bronzkori kalkolit kultúrájából származó kovakőből készült. Régészeti körökben Bell Beaker (harangpohár) kultúraként is szokás a népcsoportot emlegetni, amelyet a fordított harang alakú ivóedényeiről kapta a nevét.
A kultúra kiterjedt Nyugat-Európa nagy részére, felölelve Ibériát, és kelet felé a Duna-síkságig, míg észak felé Nagy-Britanniáig és Írországig ért. Sőt, Szardínia és Szicília szigetein is jelen voltak, sőt, egyes kis part menti régiókban Afrika északnyugati részén is jelen voltak.
A kutatók szerint a nyílhegyet egyfajta talizmánként vagy különleges csecsebecseként használhatták, azonban a műtárgy nagy valószínűséggel véletlenül, a sír ásása vagy a temetés közben eshetett a gödörbe.
A történelem előtti tárgyak védelmi szimbólumként vagy varázstárgyként való felhasználása egyébként nem volt ritkaság, Európa-szerte különböző későbbi kultúráknál is dokumentáltak hasonló eseteket.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban